Περιγραφή: D:\ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ Ε3\Νέος φάκελος\DSCN4674.JPG

187 55 Κερατσίνι
Τηλ: 21040021 85, 2104014420

Η συγγραφέας παιδικών παραμυθιών Ελίζα Μπακοπούλου

Στις 25 Ιανουαρίου 2011, οι μαθητές  της Β’ και Ε’ Δημοτικού των σχολείων μας βρέθηκαν αντιμέτωποι με μια ευχάριστη έκπληξη.

Περιγραφή: D:\b3\DSCF0363.JPG

Η συγγραφέας παιδικών παραμυθιών Ελίζα Μπακοπούλου , επισκέφτηκε τα σχολεία μας αποδεχόμενη μια απρόσμενη πρόταση να φέρει τα παραμύθια της κοντά σε εκείνους τους οποίους απευθύνεται : τα παιδιά.

‘Ετσι οι μαθητές της Β’ Δημοτικού ήρθαν σε επαφή με τους ‘’ Μουσικούληδες και το Βασίλειο του Φάλτσου ’’, ένα πρωτότυπο παραμύθι που συνδυάζει την ιστορία του με τη μουσική,  προτρέποντας τα παιδιά να φανταστούν ένα κόσμο χωρίς μουσική και να τραγουδήσουν για να αποτρέψουν την εμφάνισή του.

Περιγραφή: D:\b3\DSCF0344.JPG

Με μια σειρά από πρωτότυπες δράσεις τα παιδιά δραματοποίησαν το παραμύθι και διασκέδασαν με την  ψυχή τους  ερμηνεύοντας τους ήρωες του, κατασκευάζοντας αυτοσχέδια μουσικά όργανα και κάνοντας μια γενναία βουτιά στον κόσμο της φαντασίας τους , δηλώνοντας έτσι ότι ο κόσμος του βιβλίου είναι πρωτίστως διασκέδαση.

Στη συνέχεια επισκέφτηκε τους μαθητές της Ε’ Δημοτικού συντροφιά με ‘’ Το αγόρι που κολύμπησε να φτάσει το φεγγάρι ‘’, την άλλη ιστορία της που απευθυνόμενη σε παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας, συγκίνησε και προβλημάτισε με την ιστορία ενός αγοριού που ορφανό , αναζητεί το δρόμο για τους γονείς του που δε βρίσκονται στη ζωή, στο φεγγάρι.

Περιγραφή: D:\b3\DSCF0328.JPG

Μέσα από τα μάτια των παιδιών η ιστορία του Στέργιου, του πρωταγωνιστή, φωτίστηκε διαφορετικά και έδωσε την ευκαιρία για μπόλικη συζήτηση με τη συγγραφέα,  για το θάνατο και πώς τον αντιμετωπίζουμε, κατά πόσο επιθυμούμε όλοι μας ένα καλό τέλος σε κάθε ιστορία και πόσο η ζωή είναι σε θέση να μας επιβεβαιώσει.

Οι μαθητές ‘’ανέκριναν ‘’ την συγγραφέα  και την έβαλαν να τους υποσχεθεί ότι θα γράψει τη συνέχεια αυτού του παραμυθιού και ότι θα είναι αυτοί που θα την ακούσουν πρώτοι. Ένας κόσμος μαγικός όπως αυτός της λογοτεχνίας , χρειάζεται πού και πού τις υποσχέσεις του. Τα παιδιά αποχαιρέτισαν την Ελίζα Μπακοπούλου τραγουδώντας της αυτοσχέδια τραγούδια που συνέθεσαν παίρνοντας έμπνευση από το παραμύθι της.                                                    Σημείωση : Τα βιβλία της Ελίζας Μπακοπούλου κυκλοφόρησαν και τα δύο το 2010 από τις εκδόσεις Τετράγωνο.

Περιγραφή: D:\b3\DSCF0350.JPG
Περιγραφή: D:\ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ Ε3\Νέος φάκελος\DSCN4676.JPG