Φιλαναγνωσία
Προγράμματα Π.Ε.
New Link Bar

Πράσινες γωνιές

Το σχολείο μας φέτος 2000 – 2001 υλοποιεί το πρόγραμμα Π.Ε. "Οι Πράσινες γωνιές της γειτονιάς μας".

Πράσινη γωνιά είναι η αυλή του σχολείου μας, τα μπαλκόνια των σπιτιών μας, το πάρκο, τα πεζοδρόμια της συνοικίας μας.

Οργανώσαμε την περιβαλλοντική ομάδα, καταγράψαμε τις πράσινες γωνιές, επιλέξαμε αυτές με τις οποίες θα δουλέψουμε και θα κάνουμε τις παρεμβάσεις μας.

Υιοθετήσαμε δέντρα, δημιουργήσαμε ένα νέο κήπο, φτιάξαμε μια βρύση, ξετρυπώσαμε τους γεωσκώληκες, μελετήσαμε τους φίλους της βροχής, τα σαλιγκάρια, γνωρίσαμε τα τροχόσπιτα της φύσης τις χελώνες.

Αλλά αν θέλετε πληροφορίες για αυτό το πρόγραμμα τηλεφωνήστε στο σχολείο μας ή στην Ε.Ε.Π.Φ. Είναι στ’ αλήθεια ένα πρόγραμμα Π.Ε. που είναι εφοδιασμένο με πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό και συνδυάζεται με τα περισσότερα μαθήματα , τα Μαθηματικά, τη Γλώσσα, Γεωγραφία, Μελέτη Περιβάλλοντος, Ιστορία, Αισθητική Αγωγή, Γυμναστική, Σχολική Ζωή.

Αναδάσωση με σπορά

Δημιουργία κήπων