Φιλαναγνωσία
New Link Bar

ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΩΝ

ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ

Τρεις του Δεκέμβρη, ημέρα αφιερωμένη στα άτομα με ιδιαίτερες ικανότητες. Το σχολείο μας έχει μια ιστορία και ιδιαίτερη ευαισθησία στα παιδιά με ειδικές ανάγκες. Έχουμε συνεργαστεί με τα ειδικά σχολεία Ερμής, Αργώ, το Ειδικό Δημοτικό Πειραιά και το Ειδικό Δημοτικό και Νηπιαγωγείο Κερατσινίου.

Κάνουμε ομιλίες με ειδικούς επιστήμονες και συζητήσεις με ειδικούς παιδαγωγούς. Εκείνο που αξίζει είναι η προσομοίωση των μαθητών μας σε παιδιά με ειδικές ανάγκες, που έχουν προβλήματα όρασης, ακοής, λαβής του μολυβιού, απτικής και κινητικής ικανότητας και δεξιοτεχνίας.

Τα συναισθήματα και των δυο ομάδων έχουν καταγραφεί. Η συμπεριφορά και των δύο ομάδων απέναντι σ’ αυτά τα άτομα έχει διαφοροποιηθεί.

Ευχαριστούμε πολύ όσους βοήθησαν σ’ αυτή την εκδήλωση και τους γονείς για το γεύμα που παρέθεσαν στα φιλοξενούμενα παιδιά και στους μαθητές μας.

Το σχολικό έτος 2003-2004 στις 3 Δεκεμβρίου παρουσιάσαμε το βιβλίο "Είμαι διαφορετικός... Ε. και; " αποτέλεσμα του προγράμματος Συνύπαρξη και προβληματισμοί που εφαρμόζεται στο σχολείο μας από το 1994.

Το βιβλίο μπορείτε να το προμηθευτείτε από το σχολείο μας και να ενισχύσετε το Σχολικό Συνεταιρισμό!

Πρόγραμμα "Συνύπαρξη και προβληματισμοί"