Το Σχολείο μας
Προγράμματα Π.Ε.
New Link Bar

Λειτουργία Κυλικείου.

Το πιο κοντινό περιβάλλον είναι το σώμα μας , γι’ αυτό οφείλουμε να το φροντίζουμε με την άθληση , την καθαριότητα και την υγιεινή διατροφή.

ΤΡΩΜΕ ΝΟΣΤΙΜΑ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙΝΑ

Κάθε χρόνο οι μαθητές της Γ΄ τάξης φορούν τους  μαγειρικούς σκούφους και μαγειρεύουν τα πιο νόστιμα φαγητά παρέα με τις μανούλες, για μια μέρα και μόνο.

Στρώνουν καθαρά – λευκά τραπεζομάντιλα και απλώνουν τους δίσκους τους γεμάτους με λιχουδιές – φρούτα και ποτήρια γεμάτα με φρέσκο χυμό πορτοκαλιού.

Νέα εξάσκηση στην αγορά και πώληση, στην αριθμητική, νέος εφοδιασμός του ταμείου του Σχ. Συνεταιρισμού με 98.900 δρχ.. Οι μαθητές μας μαθαίνουν τι είναι νόστιμο αλλά συγχρόνως  και υγιεινό. Μαθαίνουν να τρέφονται σωστά, να αποφεύγουν τα έτοιμα «πλαστικά» φαγητά.

Η χαρά που προσφέρει αυτή η μέρα είναι μοναδική και αξέχαστη.
Το κυλικείο διαφημίστηκε με υπέροχες αφίσες. Όλοι υποστηρίζουμε την ενέργεια αυτή η οποία απέδωσε μεγάλα κέρδη που κατατέθηκαν στο συνεταιρισμό... Μια δωρεάν εκδρομή σίγουρα είναι δική τους .

Τα παιδια ζωγραφίζουν στους τοίχους .

Οι τοίχοι έγιναν τεράστιοι χώροι εικαστικής παρέμβασης .
Ουράνια τόξα, γοργόνες, αερόστατα, λουλούδια, δελφίνια δίνουν πνοή στους τοίχους και ηχεί στ’ αυτιά μας η μελωδία του τραγουδιού,
«Τα παιδιά ζωγραφίζουν τους τοίχους»

««Το ένα χέρι νίβει τ΄ άλλο και τα δυο το πρόσωπο» Αυτή η παροιμία βρίσκει την πλήρη εφαρμογή της στο σχολείο μας, το οποίο συγκεντρώνει μεγάλο αριθμό παλιννοστούντων και αλλοδαπών μαθητών.

Κάθε μεγάλη γιορτή συγκεντρώνουμε τρόφιμα, υλικά καθαριότητας του σώματος και του σπιτιού.

Κάθε τμήμα φέρνει ορισμένο είδος που προκαθορίζεται. Αφού καταμετρηθούν τα είδη πακετάρονται σε τόσα δέματα όσα οι οικογένειες των μαθητών που έχουν ανάγκη.

Η συνοικία μας είναι εργατική, η ανεργία αυξάνεται, οι οικογένειες έχουν δυο και τρία παιδιά. Θεωρούμε υποχρέωση μας να στεκόμαστε δίπλα τους στις καλές και στις δύσκολες στιγμές.

• ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Ο εθελοντισμός βρίσκει εφαρμογή στο σχολείο μας. Εδώ και χρόνια πέντε μητέρες πιστές στο καθήκον τους με το STOP στο χέρι και το ειδικό γιλέκο, βρίσκονται καθημερινά στην διασταύρωση Παλαιολόγου και Βοσπόρου

Περνούν τους μαθητές με ασφάλεια από το δρόμο. Οι οδηγοί έχουν συνηθίσει και τις σέβονται. Μερικές φορές φορές υπάρχουν και οι αγενείς και βιαστικοί, αλλά είναι πολύ λίγοι.

Τις ευχαριστούμε πολύ, γιατί αφιερώνουν τον πολύτιμο χρόνο τους για να προστατεύουν όχι μόνο τα παιδιά τους αλλά και τα παιδιά των άλλων.

Μακάρι να τις μιμηθούν και άλλες μητέρες, γιατί ο εθελοντισμός προσφέρει, αγάπη, χαρά συνεργασία.