Φιλαναγνωσία
New Link Bar

ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΣΗ

Το σχολικό έτος 2002-2003 πολλές τάξεις του σχολείου μας

θα ασχολoύνται με δραστηριότητες του περιβαλλοντικού προγράμματος

"Μαθαίνω για τα δάση"

Το νέο μας πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  «Μαθαίνω για τα δάση» είναι εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο σε ευρωπαϊκό επίπεδο συντονίζεται από το Ίδρυμα για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (FEE) και στην Ελλάδα από την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης.

Περιλαμβάνει δράσεις που έχουν άμεση σχέση με το δάσος, τα προϊόντα του και όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες που πραγματοποιούνται μέσα και γύρω απ’ αυτό.

Με το πρόγραμμα ασχολούνται οι μαθητές όλων των τάξεων από Α’ ως ΣΤ’, διότι το πρόγραμμα προσφέρει έμπνευση. Οι περιβαλλοντικές ομάδες εκπονούν δραστηριότητες περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης υψηλού βαθμού, αναλόγως της ηλικίας τους και της προηγούμενης εμπειρίας τους. Τα πρωτάκια ασχολούνται με τα αρκουδάκια και την Α-Β του δάσους, οι μουσικόφιλοι κατασκευάζουν μουσικά όργανα, οι μαθητές του τμήματος ένταξης ψάχνουν το δάσος μέσα στην τέχνη, οι φίλοι της αγγλικής γλώσσας στο ολοήμερο σχολείο ασχολούνται με τα θηλαστικά, τα ερπετά και τα πτηνά, τα τριτάκια μας βρίσκουν την ομορφιά της ελληνικής μυθολογίας κρυμμένη στα φυλλώματα του δάσους και οι μεγάλοι…αλλ’ αυτό το κρατάμε μυστικό, δε σας το λέμε.

Επικοινωνήστε με την Ε.Ε.Π.Φ. (210-3225285) για να συμμετέχετε στο πρόγραμμα και να γίνετε κοινωνοί πολλών δασο-ιδεών και δασο-εκπλήξεων.