Το Σχολείο μας
Προγράμματα Π.Ε.
New Link Bar

Πρόγραμμα COMENIUS - ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Αποτέλεσμα της ενασχόλησης των σχολείων μας με την περιβαλλοντική εκπαίδευση, σε οργανωμένη βάση, είναι η συμμετοχή μας στο πρόγραμμα Σωκράτης - Comenius.

Αυτό είναι το πρόγραμμα δράσης της Ευρωπαϊκής Κοινότητας για την προώθηση της συνεργασίας στο χώρο της εκπαίδευσης στο προσχολικό, πρωτοβάθμιο και δευτεροβάθμιο επίπεδο. Μέσα από τις δράσεις του στοχεύει στην προώθηση της συνεργασίας μεταξύ των σχολικών ιδρυμάτων, στην ενθάρρυνση επαφών μεταξύ μαθητών και δασκάλων από διαφορετικές χώρες, στην προώθηση της Ευρωπαϊκής διάστασης, της εκπαίδευσής τους και  στη βελτίωση της γνώσης για τους πολιτισμούς και τις γλώσσες των ευρωπαϊκών χωρών.

LOADING RAIN.GIF

Για τέταρτη συνεχή χρονιά συμμετέχουμε στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Σωκράτης – Comenius μαζί με άλλα ευρωπαϊκά σχολεία.

Το θέμα των τριών πρώτων χρόνων ήταν: «Euro school 2000», όπου ασχοληθήκαμε με οικολογικά, περιβαλλοντικά θέματα μαζί με σχολεία από τη Σουηδία, Δανία, Σκοτία, Φιλανδία και Ιταλία.

Φέτος ξεκινήσαμε ένα νέο πρόγραμμα με σχολεία από την Ιταλία και την Πορτογαλία με θέμα : «Η Ευρώπη από το παρελθόν στο μέλλον», όπου ασχολούμαστε με θέματα σχετικά με τον πολιτισμό της κάθε χώρας και στη συνέχεια την επίδρασή τους πάνω στο σύγχρονο ευρωπαϊκό πολιτισμό.

Κατά τη διάρκεια της συμμετοχής μας στο πρόγραμμα έγιναν συναντήσεις δασκάλων των σχολείων στο Glamsbjerg της Δανίας, στο Kinlochbervie της Σκοτίας στο Gubbio και στη Φλωρεντία της Ιταλίας.

Σ’ αυτές τις συναντήσεις έγιναν ανταλλαγές απόψεων, ιδεών, μεθόδων αλλά και προγραμματισμός και εύρεση νέων τρόπων για την επικοινωνία των σχολείων, δασκάλων και μαθητών της Ευρώπης.