Το Σχολείο μας
Προγράμματα Π.Ε.
New Link Bar

Σχολικό έτος 2001-2002

«Οι πράσινες γωνιές της γειτονιάς μας 2»

...μια παρέα μια φορά μες στην πράσινη γωνιά.

Το βιβλίο αυτό συνεχίζουμε τη συμμετοχή της σχολικής μας κοινότητας στο πρόγραμμα «Οι πράσινες γωνιές της γειτονιάς μας»

Το πρόγραμμα αυτό το διαχειρίζεται η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης  και είναι η δεύτερη συνεργασία των σχολείων μας μαζί της, μετά την ολοκλήρωση του επιτυχημένου προγράμματος «Οικολογικά Σχολεία».

Το δεύτερο βιβλίο περιλαμβάνει προγράμματα και δραστηριότητες όλων των τάξεων των σχολείων που έγιναν το σχολικό έτος 2001-2002.

Μια παρέα μια φορά μες την πράσινη γωνιά!!!

Τα  δύο τελευταία χρόνια έχουν εισβάλει στη ζωή του σχολείου μας πολύχρωμα λουλούδια, ανθισμένες αμυγδαλιές, λαχταριστά φρούτα, ευωδιαστά βότανα, αλλά και σκιάχτρα, απολιθώματα ξεχασμένα παιχνίδια.

Αιτία ήταν οι μικρές παρέες παιδιών που  στα πλαίσια του προγράμματος «πράσινες γωνιές της γειτονιάς μας» με το οποίο για δεύτερο χρόνο ασχολούνται  τα σχολεία μας, ανακάλυψαν τις πράσινες γωνιές τις περπάτησαν σπιθαμή προς σπιθαμή, γοητεύτηκαν από αυτές και ανέδειξαν ξεχασμένες άγνωστες λεπτομέρειες της κάθε γωνιάς.

Τα παιδιά  μέσα από καλοδουλεμένες εργασίες έπλασαν με τη δική τους φαντασία και με τα δικά τους μέτρα παραμυθένιες εικόνες. Μας γύρισαν πολύ πίσω στο χρόνο ζωντανεύοντας μας την ανθισμένη αμυγδαλιά των παιδικών μας χρόνων, γνώρισαν την «ελιά την τιμημένη», φύτεψαν δέντρα, γεύτηκαν φρούτα, νοιάστηκαν για τα φυτά που υπάρχουν στο σχολείο.

Ακόμα  ανακάλυψαν και έπαιξαν παλιά  ξεχασμένα παιχνίδια, που μας επαναφέρουν  σε άλλα χρόνια «μαγικά», κατέγραψαν τους μικρούς κήπους και τις αυλές που θυσιάζονται κάθε μέρα για να γίνουν πολυκατοικίες κατάφεραν να αναδείξουν τα προβλήματα της γειτονιάς.

Μοσχοβόλησαν το σχολείο με τα βότανα που μάζεψαν γοητεύτηκαν με τον πλούτο της ελληνικής φύσης και στο τέλος μας παρουσίασαν ένα βιβλίο αλλιώτικο. Ένα βιβλίο γεμάτο γεύσεις και μυρουδιές, γεμάτο ανθρώπους και πράσινο.

Το βιβλίο   είναι το δεύτερο για τις «πράσινες γωνιές της γειτονιάς μας». Μέσα από τις σελίδες του ξεπηδούν οι δροσερές ανάσες των μαθητών και αποδεικνύουν για μια ακόμη φορά ότι προτιμούν να μην ακολουθούν το μονοπάτι αλλά να πηγαίνουν  εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και να αφήνουν το χνάρι τους….

Το βιβλίο θα το βρείτε στο σχολείο μας. Διεύθυνση επικοινωνίας:
Βοσπόρου & Παλαιολόγου
187 55 Κερατσίνι