Το Σχολείο μας
Προγράμματα Π.Ε.
New Link Bar

Σχολικό έτος 2001-2002

«Οι πράσινες γωνιές της γειτονιάς μας»

Με το βιβλίο αυτό εγκαινιάζουμε τη συμμετοχή της σχολικής μας κοινότητας στο πρόγραμμα «Οι πράσινες γωνιές της γειτονιάς μας»

Το πρόγραμμα αυτό το διαχειρίζεται η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης  και είναι η δεύτερη συνεργασία των σχολείων μας μαζί της, μετά την ολοκλήρωση του επιτυχημένου προγράμματος «Οικολογικά Σχολεία».

Η  συμμετοχή ήταν πολύ μεγάλη και δημιουργική. Τα σχολεία μας έχει καλή παράδοση στην υλοποίηση   περιβαλλοντικών προγραμμάτων αλλά και η γειτονιά έχει όλα τα στοιχεία ώστε ένα πρόγραμμα να είναι ενδιαφέρον, ελκυστικό και παραγωγικό.

prasines2.jpg (110364 bytes) prasines3.jpg (144825 bytes) prasines4.jpg (218969 bytes) prasines5.jpg (153312 bytes)
prasines6.jpg (179907 bytes) prasines7.jpg (113654 bytes) prasines8.jpg (155279 bytes) prasines9.jpg (156721 bytes)

Η ενασχόληση με το πρόγραμμα ήταν γόνιμη, αποκαλυπτική και παραγωγική.

Οι μαθητές περπάτησαν, έψαξαν τη γειτονιά, γνώρισαν τους ανθρώπους της, μύρισαν τις μυρωδιές της, εντυπωσιάστηκαν από τις πολλές μικρές πράσινες γωνιές της…

Έμειναν έκθαμβοι από τους πανέμορφους πολύχρωμους κήπους της γειτονιάς. Διδάχτηκαν από  τη φροντίδα και το μεράκι της γιαγιάς της διπλανής πόρτας,

Ανακάλυψαν, ακούμπησαν, έμαθαν για φυτά και ζώα.  Μελέτησαν τον τρόπο ζωή τους, «τις ρίζες τους» τις δυσκολίες και  τις αδυναμίες τους, βούτηξαν στα βαθιά.

Γνώρισαν  ζωύφια και ζωάκια που συχνάζουν στη πράσινη γωνιά, κατέγραψαν συνήθειες, συγκέντρωσαν με ιδιαίτερη επιμέλεια πληροφορίες και εικόνες για αυτά. Ζωγράφισαν, φωτογράφισαν, πειραματίστηκαν, το διασκέδασαν.

Και μετά από όλα αυτά, ενώθηκαν με τη γη και δημιούργησαν.

Μικρές πράσινες γωνιές παντού:  Στο μπαλκόνι, στο σχολείο, στην παιδική χαρά, στην πλατεία…

Μικρές γωνιές που έχουν λίγο απ’ όλα. Λουλούδια και μεράκι, περιποίηση και  χαμόγελα, παρουσίες και ζωή.  Παρουσίες αθόρυβες που περνούν απαρατήρητες αλλά  αφήνουν σημάδια με το έργο τους και αποδεικνύουν ότι η συμμετοχή δεν είναι θέμα διάθεσης αλλά στάση ζωής.

Το βιβλίο θα το βρείτε στο σχολείο μας. Διεύθυνση επικοινωνίας:
Βοσπόρου & Παλαιολόγου
187 55 Κερατσίνι